W Meksyku znaleźli niezwykłego potwora morskiego z rozwidlonym językiem

Naukowcy twierdzą, że odkryli nowy gatunek, którego początki sięgają około 90 milionów lat temu. Unikalne szczątki należą do zwierzęcia, które jako jeden z pierwszych mozazaurów urosło do ogromnych rozmiarów.

Zdjęcie: Pexels/Pixabay facebook.com/IFLScience

Szczątki zwierząt znalezione w Meksyku należą do podrodziny Plioplatecarpinae z rodzaju Yaguarasaurus – grupy wymarłych gadów morskich, które żyły w późnej kredzie. Naukowcy przypuszczają, że miały one rozwidlone języki, co wynika z ich szczególnej anatomii podniebienia i zębów. Zwierzęta, które są im do najściślej spokrewnionych dziś należą m.in.: węże.

Nowo odkryty gatunek mozazaura nazwano Yaguarasaurus regiomontanus. Druga część nazwy pochodzi od mieszkańców miasta Monterrey (los regiomontanos), które położone jest najbliżej miejsca znalezienia skamieniałości.

Niezwykły prehistoryczny gad z Meksyku

W wapiennych warstwach formacji Agua Nueva naukowcom udało się znaleźć prawie kompletną i dobrze zachowaną czaszkę wymarłego zwierzęcia. Na tej podstawie oszacowali, że miał on 5,2 m długości, co czyni go jednym z pierwszych znanych mozazaurów, który osiągnął duże rozmiary.

Mozazaury to rodzina dużych, wymarłych, wężowych, mięsożernych gadów morskich. Zdaniem geologów warstwy geologiczne, w których odnaleziono szczątki, słyną z obecności wielu dobrze zachowanych ryb i inne zwierzęta morskie. Materiał przechowywano na otwartym stojaku w warunkach beztlenowych.

Największe mozazaury osiągały długość 17,5 metra, a ich głowy mogły mieć nawet dwa metry długości. Ich szczęki miały rząd 10-centymetrowych zębów. Żywiły się rybami, żółwiami, mięczakami i skorupiakami i zamieszkiwały dawny Atlantyk, Pacyfik oraz misie. Miały opływowe ciała zakończone mocno umięśnionym ogonem, a ich kończyny zostały przekształcone w płetwy. Zwierzę poruszało się podobnie jak współczesny węgorz.

Odkrycie nowego gatunku prehistorycznego gada w Meksyku daje badaczom nowy wgląd w sposób, w jaki zwierzęta te rozprzestrzeniały się i różnicowały w turonie (druga faza późnej kredy).

„To pierwszy i najbardziej kompletny raport z obu Ameryk dotyczący jaguarazaura z Meksyku. Jest to jeden z pierwszych dużych mozazaurów. Wraz z Yaguarasaurus columbianus, Russellosaurus coheni i nienazwanym plioplatekarpinem z Teksasu dokumentuje szybką dywersyfikację i rozprzestrzenianie się plioplatekarpiny w turońskim królestwie morskim.

– piszą naukowcy w swojej pracy badawczej.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of South American Earth Sciences.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Żółw staje się najstarszym żyjącym zwierzęciem lądowym na świecie, świętując 191. urodziny

W Australii jest ich już 78 milionów. Zdesperowani rolnicy próbują rozdawać zwierzęta za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *