Sztuczka, która ożywi każdą więdnącą orchideę. Za kilka dni zakwitniesz ponownie

Opieka nie jest trudna. Storczyki są często zbyt rozpieszczane

Czy wiesz już jak zadbać o egzotyczną piękność, która zagości na Twoim parapecie? Storczyki stanowią piękny prezent, dopóki nie zaczną gumować się i żółknąć. Najczęstszym zabójcą nie tylko storczyków, ale wszystkich roślin doniczkowych jest woda, czyli nadmierne podlewanie. Przesadzamy z podlewaniem z czystej miłości, mimo że storczyki są bardziej wymagające pod względem wilgotności powietrza niż wilgotność podłoża.

Źródło: YouTube

Co zwykły czosnek oferuje storczykom

To właśnie czosnek zapewnia storczykom dokładnie to, czego potrzebują poza warunkami uprawy. Zawiera siarkę i mikroelementy, które biorą udział w tworzeniu chlorofilu i ogólnym zdrowiu rośliny. Poprawiają także syntezę białek, zapobiegają atakom grzybów, co jest faktem powszechnie znanym, i stymulują roślinę do kwitnienia.

Storczyki, podobnie jak inne kwiaty, można zmusić do kwitnienia nawozami przemysłowymi, ale nie próbuj tego robić zbyt wcześnie po kwitnieniu lub gdy roślina nie radzi sobie dobrze. Wyczerpywanie rośliny przez kwitnienie nie jest niczym niezwykłym.

Chociaż nie ulega wątpliwości, że najciekawszą rzeczą w storczykach jest kwitnienie, nie jest możliwe, aby roślina kwitła przez cały czas. To osłabiłoby ją tak bardzo, że musiałoby to również wpłynąć na jej stan. Różne gatunki mogą różnić się nie tylko różnymi wymaganiami, ale także rytmem kwitnienia w ciągu roku. W przeciwnym razie kwitną również rośliny w różnym wieku. Najpopularniejszy ze storczyków, Phalaenopsis, czyli po czesku mrowisko, kwitnie przynajmniej raz w roku, w idealnych warunkach i przy wzmożonej pielęgnacji, nawet dwa do trzech razy.

Jak dbać o rozkwit storczyka?

Dzięki odpowiednim warunkom wspomożesz kwitnienie storczyków. Należą do nich odpowiednio jasne, ale pośrednie światło, które jest podstawą uprawy, a także odpowiednie podlewanie. Na pewno ważna jest także temperatura.

Chociaż storczyki uwielbiają temperaturę pokojową od 18 do 24°C, dobrze czują się, gdy w ciągu dnia naprzemiennie występują wyższe temperatury i niższe w nocy, dlatego postaraj się znaleźć dla kwiatu miejsce, w którym nie będzie nagrzewana do tej samej temperatury w dzień i w nocy. Takie warunki przypominają zmienne temperatury w przyrodzie, co jest wyraźnie bardziej odpowiednie dla rośliny.

Nawoż storczyka szczególnie w okresie kwitnienia, aby nie osłabł zbytnio i pozostał w dobrej kondycji. Jeśli chcesz zaoferować roślinie większą doniczkę, przeszczep ją nie wcześniej niż 4 tygodnie po kwitnieniu. Usuń także starą łodygę kwiatową, a oprócz pielęgnacji korzeni i monitorowania ilości podlewania zapewnij roślinie wilgotność atmosferyczną, na przykład poprzez rosę. Czasem jednak wystarczy bliskość innych roślin, które dodatkowo zwiększają zawartość pary wodnej w powietrzu.

Powiązane artykuły

Źródła: repotme.com, deavita.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *