Pokarmy uszkadzające mózg. Wiele z nich jest bardziej szkodliwych niż alkohol, ale ludzie jedzą je jak rasę

Mózg jest złożonym i bardzo złożonym systemem. Dba nie tylko o nasze myślenie, ale także o pracę serca, płuc i układu nerwowego. Ten centralny organ musi być dobrze odżywiony. Niestety istnieje kilka rodzajów żywności, które bezpośrednio mu szkodzą.

Nie tylko tlen i płyny

Do prawidłowego funkcjonowania mózgu konieczne jest zaopatrzenie tego narządu w odpowiednią ilość płynów, glukozy i tlenu. Aby utrzymać mózg w dobrej kondycji, konieczne będzie dostarczanie mu składników odżywczych, takich jak witamina C, polifenole, a może i beta-karoten. Substancje te nazywane są przeciwutleniaczami, ponieważ chronią mózg przed niebezpiecznym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki są przyczyną setek nieprzyjemnych chorób, które mogą mieć wpływ na nasz organizm.

Nasz mózg absolutnie potrzebuje pewnych substancji. Inni wręcz przeciwnie, szkodzą mu. Jakie produkty należy natychmiast wyeliminować ze swojej diety?

Zdjęcie: Shutterstock

Przemysłowo przetworzona żywność

Te same pokarmy, które są odpowiedzialne za szybki przyrost masy ciała, również mają negatywny wpływ na nasz mózg. Są to produkty przetworzone przemysłowo, do których zaliczają się chipsy, popcorn, dania gotowe, a nawet makaron instant. Przybieranie na wadze jest ściśle powiązane z uszkodzeniem tkanki mózgowej. Badania, które przeprowadzono na próbie ponad 18 000 osób, wykazały, że duża zawartość potraw smażonych w diecie jest ściśle powiązana z gorszymi wynikami w procesie uczenia się.

Słodkie napoje szkodzą sercu i mózgowi

Włączając do swojej diety słodkie napoje, narażasz się na całą gamę problemów zdrowotnych. Zwiększa się ryzyko cukrzycy lub niektórych chorób serca. Dodatkowo duża zawartość syropu kukurydzianego ogranicza funkcje mózgu. Według badań wykazano, że słodkie napoje mogą upośledzać naszą pamięć, zdolność uczenia się i bezpośrednio ograniczać funkcjonowanie mózgu. Pod ich wpływem zmniejszyło się między innymi powstawanie neuronów mózgowych.

Oprócz tych pokarmów, nadmierne spożycie alkoholu również nie jest dla nas dobre. Wpływa bezpośrednio na nasz mózg: powoduje zmiany metaboliczne, a nawet zmniejsza jego objętość. Brak witaminy B, która jest kojarzona z alkoholem, prowadzi wówczas do zaburzeń pamięci, wzroku czy stabilności.

Zdjęcie: Shutterstock, źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *