Czesi mają w domu zdradzieckie robaki. Zniszczą dla ciebie wszystko

Czy słyszałeś kiedyś o wełnowcu? Być może nie, ale ta techniczna nazwa odnosi się do bardzo znanego większości ludzi wroga – ćmy spożywczej. Mole spożywcze to prawdziwa katastrofa dla naszej spiżarni, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć w razie potrzeby, a zwłaszcza jak zapobiegać ich występowaniu.

Skąd mam wiedzieć, czy mam w domu mole spożywcze?

Mały brązowy motyl wylatuje z Twojej spiżarni, w niektórych produktach spożywczych natrafiasz na „robaki” (larwy ćmy) lub po prostu zauważasz drobne pajęczyny. Ćmy lubią sypkie pokarmy, takie jak mąka, płatki owsiane, ryż, kakao, musli, ale także czekolada, więc możesz wyszukiwać te pokarmy.

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Proste, ale będzie trochę bolało. Musisz po prostu wyrzucić całą zarażoną żywność. Nawet potencjalnie skażona żywność jest najlepsza. Największą pewność będziesz mieć, jeśli pozbędziesz się wszystkiego, jeśli jednak szkoda Ci głębokich zapasów, zalecamy przelanie ich do szczelnych pojemników. Obserwuj je uważnie przez dwa tygodnie. Bo nawet jeśli czasami zawartość wygląda na niezainfekowaną, jest całkiem możliwe, że ćmy złożyły już w niej jaja, z których wkrótce wyklują się gąsienice. Nie zapomnij dokładnie wyszorować kuchni po umyciu jedzenia. Odkurz pajęczyny, a następnie dokładnie umyj octem spiżarnię, spiżarnię i najlepiej sąsiadujące z nią szafki kuchenne.

Zdjęcie: Shutterstock

Zapobieganie

  • Nie przesadzaj z zakupami. Jasne, wszyscy chcemy mieć w domu zapasy awaryjne, ale im więcej masz worków mąki, tym większe jest ryzyko, że je zgubisz w przypadku ćmy spożywczej.
  • Sprawdź żywność po zakupie. Często zdarza się, że ze sklepu przyprowadzamy do domu nieproszonego gościa. Dlatego warto sprawdzić sypką żywność zaraz po jej rozpakowaniu, aby mieć pewność, a następnie posypać ją.
  • Używaj pojemników z możliwością ponownego zamknięcia. Tylko w szczelnie zamkniętych pojemnikach szklanych lub plastikowych Twoja żywność będzie bezpieczna.

Pułapki na mole

Jeśli boicie się kolejnej inwazji, oczywiście możecie się przygotować, bo ci, którzy są przygotowani, nie będą zaskoczeni. Warto wypróbować profesjonalne pułapki na wełnowce, które zawierają feromony wabiące motyle. Całkiem nieźle sprawdza się także pułapka na mole, a gdy już będzie najgorzej, postaw na spray specjalnie na mole spożywcze. Wśród rad babci warto wspomnieć o rozmieszczeniu kilku liści laurowych wokół spiżarni. Ćmy nienawidzą także zapachu lauru, skórki cytryny, goździków czy lawendy.

Zdjęcie: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *