Czarne plamy na potworze to zły znak. Uratujesz ją, ale musisz działać szybko

Monstera adansonii, variegata i deliciosa to różne odmiany tej samej rośliny, którą uwielbiamy oglądać w naszych domach. Przyjrzyj się poszczególnym wersjom i zastanów się, którą wybrać do swojego wnętrza. Najpierw jednak dowiedz się, co zrobić, aby dobrze rosła i w efekcie cieszyła oczy domowników i gości.

Monstera: pielęgnacja popularnej rośliny doniczkowej

Czy monstera jest wśród Twoich kandydatów na nową roślinę doniczkową? Opieka nad nim nie powinna być oczywiście szczególnie trudna, jeśli znasz podstawy i dobrze je pamiętasz.

Przede wszystkim znajdź potwora jasne miejsce w apartamencieale jednocześnie należy uważać, aby nie był on narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Pamiętaj, że masz do czynienia z rośliną tropikalną, więc tak będzie jak wilgotne powietrze i wysokie temperatury otoczenia. Lepiej nie decydować się na opryskiwanie rośliny, ponieważ możesz przypadkowo przyczynić się do rozwoju choroby grzybowej na liściach. Unikaj przeciągówaby zapobiec jego przegrzaniu, a co za tym idzie ochłodzeniu. Zimą trzymaj go z dala od grzejnikówponieważ mogą być bardzo szkodliwe dla jego wzrostu.

Potwór sobie poradzi na żyznym, przepuszczalnym podłożu. Aby zapewnić jej optymalne warunki warto o nią zadbać warstwę drenażową, na przykład z ekspandowanej gliny rozrzucone na dnie doniczki. Należy także zachować ostrożność podczas podlewania tej rośliny, ponieważ można łatwo spowodować gnicie jej korzeni. W ciepłe dni podlewaj raz w tygodniu, natomiast zimą zmniejsz częstotliwość do raz na 2-3 tygodnie. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej potwora trochę wysuszyć, niż podlać go za dużą ilością wody.

Jeśli chcesz, żeby monstera wyglądała zjawiskowo, przymocuj do niego szpilkę lub inną podpórkę (w naturze jest rośliną pnącą, dlatego uprawiana w doniczce ładnie owinie się wokół wybranej podpory, tworząc efektowną dekorację wnętrza).

Pamiętaj, aby rozważyć, jaką odmianę monstery chciałbyś gościć w swoim domu. Oto niektóre z najbardziej popularnych i interesujących.

Monstera adansonii – wyjątkowo ozdobna odmiana

Monstera adansonii to wyjątkowa i prawdopodobnie najpiękniejsza z odmian tej rośliny.

Jej liście są mniejsze przypominają liście klasycznej monstery Deliciosa, choć zachowują charakterystyczny kształt serca. Elementem dekoracyjnym są ich liczne perforacje, których wygląd zmienia się wraz ze wzrostem rośliny. Im starsza roślina, tym dziury są większe (dlatego powierzchnia liści jest mała).

Monstera variegata – rzadka i niepowtarzalna

Monstera variegata to odmiana monstery, która posiada pstrokatą kolorystykę, tj białe punktyktóre są wynikiem mutacji pozbawiającej część określonego liścia chlorofilu.

Takie rośliny rosną wolniej niż normalne rośliny i potrzebują więcej światła, aby ich plamy stały się białe. Najczęstszą monsterą o jasnych kolorach jest monstera deliciosa. Ten rodzaj variegatów jest niezwykle poszukiwany przez kolekcjonerów roślin, ponieważ gatunek ten jest dość rzadki. Znajduje to również odzwierciedlenie w wysokiej cenie tego rodzaju.

Monstera deliciosa – najpopularniejsza i jednocześnie najpiękniejsza

Monstera deliciosa lub monstera hole to odmiana, która najczęściej przychodzi na myśl, gdy słyszysz słowo „monstera”. Jeśli ma dobre warunki, naprawdę może tworzyć duże liście w kształcie serca, pełne dziurek różnej wielkości. W doniczce może osiągnąć wysokość dwóch metrów.

Monstera: czarne plamy – co z tym?

Martwisz się o swojego potwora? Czarne plamy pojawiające się na liściach nie tylko zakrywają wygląd rośliny, ale też widocznie więdną? Przyczyną czarnych plam na liściach monstery jest najczęściej wychłodzenie rośliny. Aby ich uniknąć, upewnij się, że Twoja monstera nigdy nie stoi w przeciągu. Choć drobne plamki nie zagrażają jej dalszemu wzrostowi, to jednak mogą odebrać jej wiele uroku. Z drugiej strony długotrwałe narażenie na niekorzystne warunki często prowadzi nawet do śmierci rośliny.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Czego nie lubi monstera i gdzie najlepiej ją umieścić? ABC pielęgnacji tej niezbyt kapryśnej rośliny

Pozostałości na wysokim poziomie. Działają jak odżywczy balsam na monsterę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *