Demencja nie jest pierwszym objawem utraty pamięci. Szybki test ujawni to za ponad 7 lat

Choć demencja nie może bezpośrednio zagrażać życiu człowieka, w znaczący sposób przyczynia się do obniżenia jego jakości. Nagle nie wolno nam się uczyć i uczyć nowych rzeczy, później nie pamiętamy, kim jesteśmy i nawet nie rozpoznajemy naszych bliskich.

Występuje najczęściej w podeszłym wieku

Demencja jest chorobą psychiczną. Najczęściej objawia się u pacjentów w podeszłym wieku. Po pierwsze, następuje spadek funkcji poznawczych, a następnie spadek pamięci i intelektu. Pacjent jest zdezorientowany, ma trudności z mówieniem, nie poznaje swoich bliskich i siebie, wymaga stałej opieki.

Trzy rodzaje demencji, każdy powstający w inny sposób

Demencję jako taką dzieli się dalej na poszczególne typy. Do podstawowych typów demencji zalicza się chorobę Alzheimera i Parkinsona. Do tej grupy chorób należy również choroba Huntingtona. Choroba Alzheimera jest przyczyną demencji u ponad połowy wszystkich pacjentów.

W przypadku otępienia wtórnego szczególną rolę odgrywają przebyte zawały serca w tkance mózgowej.

Trzeci rodzaj demencji zawiera informacje, które powstały na tle zakaźnym. Jest to następstwo choroby Creutzfeldta-Jakoba, ale także następstwo zakażenia wirusem HIV.

Zdjęcie: Shutterstock

Dysfunkcja węchu jako główny objaw

Utrata pamięci nie jest wczesnym objawem demencji. Jest to już etap, w którym choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium. Prawda jest taka, że ​​pierwszym objawem są zaburzenia węchu. Krótko mówiąc, nie jesteśmy w stanie poprawnie zidentyfikować zapachów i zapachów. U zdecydowanej większości pacjentów z otępieniem z ciałami Lewy’ego dysfunkcja ta pojawia się. Przeprowadzone badanie wykazało, że problem ten pojawiał się od jednego do dziewięciu lat wcześniej niż utrata pamięci.

W ramach testu sprawdzającego, czy nie cierpisz już na podstawowy rodzaj demencji i czy choroba zwyrodnieniowa nie jest w początkowej fazie, możesz zatem wykonać test węchu. Przygotuj przyprawy lub inne przedmioty posiadające swój typowy zapach i wspólnie z innymi członkami rodziny wykonajcie test zapachu.

Zdjęcie: Shutterstock, źródło: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *