Jedz rano te produkty zamiast jajek: zmniejszysz ryzyko zawału serca!

Dieta ma dość duży wpływ na zdrowie serca, ale także na poziom cukru we krwi.

Konkluzja jest taka, że ​​zjedzenie garści orzechów na śniadanie jest lepsze niż jajko. Naukowcy podsumowali, że jeśli zastąpisz jedno jajko 25–28 gramami orzechów, możesz zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia o 17 procent.

Przegląd naukowy opublikowany w czasopiśmie BMC Medicine wykazał, że zastępowanie ryb i owoców morza produktami roślinnymi nie przynosi korzyści oraz że nie ma dowodów na to, że zastąpienie produktów mlecznych może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Jednak zastąpienie jaj orzechami lub pełnymi ziarnami prowadzi do mniejszego ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

U osób, które zastąpiły 50 gramów przetworzonego mięsa taką samą ilością roślin strączkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca i fasola, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub śmierci z ich powodu było o 23% niższe. Ryzyko było o 27% niższe, jeśli spożywali od 28 do 50 gramów orzechów zamiast przetworzonego mięsa.

Ponadto zastąpienie przetworzonego mięsa, jajek, sera, masła lub jogurtu awokado wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Autorzy ostrzegają jednak, że dane opierają się na wynikach tylko jednego badania.

Wiele osób zaczyna dzień od jajka lub przetworzonego mięsa na śniadanie, jednak wyniki tej analizy pokazują, że lepszym rozwiązaniem może być zastąpienie tych produktów produktami roślinnymi. Istnieją również dowody na to, że zastąpienie drobiu żywnością pochodzenia roślinnego mogłoby przynieść korzyści ludziom” – mówi dr Sabrina Schlesinger z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą.

Wyniki pokazują, że zastąpienie masła oliwą z oliwek może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia o cztery procent.

Największe zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci, wynoszące 21 procent, zaobserwowano po zastąpieniu przetworzonego mięsa orzechami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *