Wrastający paznokieć to duża uciążliwość. Ale możesz sobie z tym poradzić także w domu

Wrastający paznokieć może być irytującą drobnostką, ale jeśli zaniedbamy jego leczenie, może stać się dużym problemem. Jak sprawić, by wrastający paznokieć nie był jedynie łatwym do wyleczenia drobiazgiem?

Nie lekceważ wrastających paznokci

Najlepiej jeśli uda Ci się zapobiec wrastaniu paznokci. Zapobieganiem może być obcinanie paznokci na płasko i noszenie wygodnych butów z wolnym palcem. Jeśli często nosimy eleganckie buty z wąskim noskiem, dochodzi do ucisku na otaczającą skórę i paznokcie, może to być przyczyną problemu. Może się jednak zdarzyć, że paznokieć wrośnie. Przyczyną może być uraz lub kształt palców i paznokci, na który nie masz wpływu.

Co się stanie, jeśli zignorujesz ten problem?

Jeśli poczujesz dyskomfort w okolicy paznokcia, reaguj natychmiast. Jeśli stan zapalny już wystąpił, okolica paznokcia jest zaczerwieniona i opuchnięta, niestety nie zdążyłeś zareagować. Kiedy obecna jest również ropa lub krew, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Zdjęcie: Shutterstock

Jak możesz sobie pomóc?

Jeśli utracisz część paznokcia w wyniku jego odłamania lub obcięcia, obszar wokół paznokcia będzie przez pewien czas bolesny. Należy sprawdzić, czy miejsce jest czyste, w okolicy nie ma stanu zapalnego. Spróbuj delikatnie odciągnąć skórkę od paznokcia, a jeśli znajdziesz fragment paznokcia, ostrożnie go usuń. Następnie zdezynfekuj okolice paznokcia. Zalecany jest na przykład roztwór Betadyny, ale wystarczy klasyczna maść jodowa. Należy utrzymywać miejsce w czystości, przykryć gazą z maścią dezynfekcyjną i przykryć bandażem.

Kąpiel w soli lub ziołach

Raz dziennie można zanurzyć dotknięty obszar w kąpieli solnej na 15 minut lub przygotować kąpiel ziołową z wywaru z rzepaku i szałwii. Rana zostaje oczyszczona i zamknięta. Zawsze dokładnie osuszaj stopy po kąpieli. Podczas leczenia należy nosić buty z luźniejszymi palcami.

Jeśli ból nie ustępuje

Może się zdarzyć, że pomimo dokładnego leczenia i kąpieli ból nie ustąpi, bądź w miejscu zabiegu pojawi się stan zapalny. Jeśli tak się stanie lub jeśli problem będzie się powtarzał, należy udać się do lekarza.

Zdjęcie: Shutterstock, źródło:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *