Naukowcy z Chin: bez tych 5 narządów człowiek może żyć spokojnie

Organizm ludzki to złożony i niesamowity mechanizm. Nawet po znaczących próbach – usunięciu niektórych narządów – jest to sposób na przystosowanie się do nowych warunków. Naukowcy z Chin zidentyfikowali w naszym organizmie 5 narządów, bez których możemy normalnie żyć.

Wiele osób wie o jednym z tych narządów – wyrostku robaczkowym. Dzięki niej organizm między innymi utrzymuje mikroflorę jelitową oraz wytwarza immunoglobuliny. Dlatego absolutnie nie można powiedzieć, że dodatek jest bezużyteczny. Jeśli jednak wyrostek robaczkowy ulegnie zapaleniu i rozwinie się zapalenie wyrostka robaczkowego, narząd zostaje usunięty. Fakt ten nie wpływa na jakość życia. To samo tyczy się kolejnych czterech „niepotrzebnych” narządów.

Według chińskich naukowców człowiek może żyć spokojnie bez:

  1. Pęcherzyk żółciowy. Narząd ten to mały woreczek zawierający żółć – enzym wytwarzany przez wątrobę. Żółć bierze udział w procesie trawienia: pomaga rozkładać tłuszcze i kofeinę. Dzięki niemu różne pokarmy są lepiej trawione. W przypadku rozpoznania kamicy żółciowej konieczne jest usunięcie pęcherzyka żółciowego – wtedy w pęcherzu tworzą się kamienie cholesterolowe. Istotą tej choroby jest zmiana właściwości fizykochemicznych żółci. Dlatego usunięcie pęcherza nie gwarantuje ustania tworzenia się kamienia. Po takiej operacji brzucha osoba może nadal żyć bez problemów. Ale w pierwszych tygodniach po zabiegu należy udać się do gastroenterologa i przestrzegać określonego leczenia pooperacyjnego. Nie należy samodzielnie zażywać żadnych leków, jedynie po konsultacji z lekarzem.
  2. Płuco. U osób pozbawionych jednego płuca po operacji nie dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej: pozostała część narządu przejmuje funkcje usuniętego. W tym przypadku poziom objętości oddechowej zmniejsza się tylko o 20-30%. Nawiasem mówiąc, operacja usunięcia płuca nazywa się pneumonektomią.
  3. Żołądek. Główny narząd trawienny jest usuwany chirurgicznie, jeśli u pacjenta występuje nowotwór. Jednak taka operacja nie jest wyrokiem śmierci. Ale po resekcji musisz przestrzegać radykalnie innej diety, ponieważ proces trawienia całkowicie się zmienia. Lekarz pomaga pacjentowi dostosować dietę, aby organizm otrzymał wystarczającą ilość niezbędnych substancji. W takich przypadkach specjalista skupia się na ścisłym przestrzeganiu harmonogramu i liczby kalorii, ponieważ bez żołądka pacjent może nie odczuwać uczucia głodu i sytości.
  4. Nerki. Narząd ten działa jak filtr i wytwarza hormony. Jeśli jednak pacjentowi usunie się torbiel z powodu torbieli lub urazu, będzie mógł kontynuować normalne życie. Pozostała nerka, podobnie jak płuca, zaczyna działać aktywniej. Stopniowo cały organizm przystosowuje się do zwiększonego stresu. Rok po resekcji jedna nerka może w pełni pełnić podwójną funkcję.

Po tych wszystkich trudnych operacjach ważne jest, aby pacjent bardziej o siebie dbał: przestrzegał przepisanej przez lekarza diety przez okres rehabilitacji lub na bieżąco. W takim przypadku brak jednego z wymienionych narządów nie wpłynie na jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *