Zdrowie polega na prawidłowym odżywianiu: pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym

W ramach webinaru zapewnili eksperci ds. żywienia Żywienie w profilaktyce chorób organizowane przez Hiszpańskie Towarzystwo Lekarzy (SEMERGEN) Krajowe, zapewniły, że prawidłowe odżywianie pomaga zapobiegać chorobom.

W tym momencie, przewlekłe choroby niezakaźne (NCD) Stanowią główny problem zdrowotny i główną przyczynę zgonów na całym świecie, stanowiąc 74 procent wszystkich zgonów. Tak naprawdę są one jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoimy w XXI wieku, zwykle mają charakter długotrwały i wynikają z połączenia czynników genetycznych, fizjologicznych, środowiskowych i behawioralnych.

W swoim przemówieniu profesor Katedry Żywienia Wydziału Farmacji Uniwersytetu Complutense w Madrycie Rosa Ortega, wskazał, że choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, nowotwory i przewlekłe choroby układu oddechowego to jedne z głównych chorób niezakaźnych. „Silny wpływ na nie mają modyfikowalne czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej i dieta uboga w składniki odżywcze. Te czynniki ryzyka w dalszym ciągu stanowią problem zdrowia publicznego na całym świecie” – podkreślił.

The, w twoim dokumencie Globalny plan działań na rzecz zapobiegania i kontroli chorób niezakaźnych na lata 2013-2020wskazuje, że czynniki dietetyczne związane z wyższym ryzykiem śmiertelności lub utraty lat z powodu choroby lub niepełnosprawności będą związane z niewłaściwą dietą. Ekspert nalega także, aby „dieta uboga w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i kwasy tłuszczowe omega-3; i bogate w tłuszcze trans, cukier lub przetworzone i czerwone mięso», może mieć negatywny wpływ na zdrowie osoby, która ją wykonuje.

Dlatego biorąc pod uwagę, że choroby niezakaźne są podatne na poprawę dieta, zalecił prowadzenie zdrowego trybu życia. Dlatego dieta śródziemnomorska, będąca jedną z najbardziej kompletnych, może być korzystna dla zdrowia osób cierpiących na choroby niezakaźne.

„Populacja ma niewielką wiedzę na temat zagadnień związanych z żywieniem i uważa, że ​​jej dieta jest prawidłowa, nie mając jasności co należy zmienić, aby poprawić swoje zdrowie i uniknąć chorób, a często wytyczne o największym wpływie opierają się na ograniczeniach: ograniczeniu spożycia produktów sód, tłuszcz lub alkohol», podkreślił Ortega.

Dodatkowo – zwraca uwagę – ograniczenia w spożyciu jednego pokarmu mogą skutkować zjedzeniem innego, o gorszym składzie, co nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. A według kilku badań bardziej skuteczne i pilne są pozytywne wytyczne, w których spożycie pełnoziarnistych zbóż, owoców, orzechów i nasion, warzyw, ryb i kwasów tłuszczowych omega-3, roślin strączkowych i mleka.

„Zdrowe skutki tego sposobu odżywiania wynikają najprawdopodobniej z połączenia wielu składników odżywczych o właściwościach przeciwzapalnych i/lub przeciwutleniających obecnych w tej żywności” – dodał członek zarządu SEMERGEN i Odpowiedzialny
z Agencji Badawczej i Uniwersytetu Vicente Martín.

Jakość diety

Podczas swojego wystąpienia Martín zwrócił uwagę, że stosowanie wskaźników jakości diety do oceny przestrzegania określonego wzorca żywienia lub aktualnych wytycznych żywieniowych zmniejsza ryzyko chorobyułatwiając wszystkim przestrzeganie wzorców zdrowej diety, takich jak dieta śródziemnomorska.

«Przyczepność „Taki sposób odżywiania znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania i śmierci z głównych przyczyn m.in. chorób układu krążenia i nowotworów” – zwróciła uwagę ekspertka. W rzeczywistości, według niektórych badań, ten rodzaj wzorca żywieniowego ma mniejszy wpływ niż inne wzorce na zmianę klimatu i ślad środowiskowy.

W odniesieniu do spożycia napojów fermentowanych Ortega uważa, że ​​„umiarkowane spożycie napojów fermentowanych o niskiej zawartości alkoholu w ramach zdrowego stylu życia, jak w przypadku diety śródziemnomorskiej, jest zgodne z utrzymaniem zdrowia i ochroną”. procesy.

Obydwaj eksperci zgodzili się, że skutki kontaktów towarzyskich podczas posiłków, które mogą obejmować umiarkowane spożycie sfermentowanych napojów alkoholowych, takich jak wino czy piwo, mogą być korzystne dla zdrowia.

W związku z tym wskazali, że „unikaj nadmiernego spożycia alkoholu, przestrzegając umiarkowanego spożycia piwa wynoszącego 200–300 ml piwa dziennie, aby kobiety i 400-600 ml dziennie dla zdrowych mężczyzn, zawsze w towarzystwie jedzenia. Na koniec Ortega podkreślił, że korzystne działanie tego rodzaju napoju można zaobserwować jedynie wtedy, gdy jego spożycie jest umiarkowane i odpowiedzialne, przez zdrowe osoby dorosłe, których dieta jest zdrowa i zbilansowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *