Nigdy nie podgrzewaj tego jedzenia: dr Perišić odkrył, które jedzenie jest najbardziej niebezpieczne, ponieważ może powodować paraliż, uduszenie…

Odgrzewasz pilaw, sarmę czy puree ziemniaczane? Te dania znajdują się na co drugim stole w Serbii i nie jest tajemnicą, że większość ludzi przygotowuje je w ciągu dwóch, trzech dni. Jednak niektórych potraw w ogóle nie należy podgrzewać, ujawnił gastroenterolog dr Vojislav Perišić.

„Jutru” na Prva wyjaśnił, że ze względu na niebezpieczeństwo, że w ryżu mogą znajdować się bakterie Bacillus cereus, nie należy go ponownie podgrzewać, gdyż mikroorganizm może się namnażać, zwłaszcza jeśli naczynie pozostawione przez dłuższy czas w temperaturze pokojowej.

„To niezwykle zdrowa potrawa. To potrawa cesarska, ryż podaje się na ciepło, bo jest lepiej trawiony niż na zimno. Powinien być ciepły, ale nie od odgrzania, tylko po przygotowaniu. Sarmę np. można odgrzać, bo jest mały ryż Pilaw jest niebezpieczny ze względu na możliwe skażenie. Ryzyko jest bardzo wysokie, ale ryż jest bardzo przydatny. Zawiera łatwo przyswajalne białka” – powiedział dr Perišić i dodał:

„W Japonii nie ma nadciśnienia, niewiele jest cukrzycy, niewiele jest schizofrenii z powodu ryżu. Mają dużo krwawień w mózgu, jest to choroba narodowa. Ryż ma tylko dwa procent białka, strukturę naczynia krwionośne są bardzo słabe, a naczynia krwionośne i mózg są zbite w masę, a wszelkie duże ciśnienie w naczyniach krwionośnych nie jest podtrzymywane przez tkankę mózgową i pękają. Ryż i woda ryżowa to cesarski przepis na niestrawność” – wyjaśnił. gastroenterolog.

Na pytanie, czy słuszne jest założenie wielu osób, że ryż integralny jest zdrowszy, dr Perišić odpowiedział, że tak. „Ryż integralny jest trudniejszy do strawienia, ma łuskę, jest zdrowszy, ale ryzyko zanieczyszczenia jest większe” – wyjaśnił.

Potrawami, których nigdy nie należy podgrzewać, są ziemniaki, grzyby, kurczak, szpinak i jajka.

„Ziemniaki są najniebezpieczniejsze, nawet nie podgrzewaj przypadkowo puree ziemniaczanego. Jeśli zmieni kolor, nie jedz go. To wcale nie jest naiwność” – ostrzegł dr Perišić. Ogrzewanie ziemniaków zwiększa ryzyko wystąpienia bakterii Clostridium botulinum, szczególnie jeśli są przykryte folią aluminiową.

Może powodować bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, gorączkę, a w ciężkich przypadkach może atakować centralny układ nerwowy i powodować paraliż, uduszenie, a nawet śmierć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *