Zrezygnuj z zakupu chemicznych nawozów dla roślin. Produkt kuchenny zamienia je w dżunglę

Miłośnicy nabiału lubią zapełniać półki swojej lodówki ulubionymi produktami, którymi mogą się delektować bez przerwy. Zawarta w nich serwatka jest kluczem do utrzymania roślin w zdrowiu i szalonego wzrostu. Jak szybko przygotować pakiet energetyczny na bazie serwatki?

Domowy nawóz serwatkowy

Przygotowanie skutecznego nawozu dla roślin nie wymaga uciekania się do drogich, skutecznych i często nie do końca bezpiecznych preparatów chemicznych. Warto szukać bardziej naturalnych rozwiązań. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie serwatki, produktu ubocznego powstałego przy produkcji sera.

Przyglądając się bliżej składowi, stwierdzamy, że i tak jest on bogaty w cenne minerały jod, fosfor czy sód, a także witaminy z grupy B, białka i aminokwasy. Jak w prosty sposób przygotować skuteczny środek ochrony roślin na bazie serwatki? Po prostu Do miski wlej wodę i świeżą serwatkę mleczną w proporcji 1:1. Alternatywny przepis polega na zmieszaniu 1 litra serwatki z 500 ml wody lub zacieru z pokrzywy.

Zasady stosowania

Lepiej zachować ostrożność podczas nawożenia roślin doniczkowych serwatką. Kwiaciarnie zalecają stosowanie produktu dopiero wtedy, gdy zauważysz, że stan rośliny znacznie się pogorszył. Tę domową mieszankę możesz zastosować również, jeśli zauważysz, że na Twojej wypieszczonej roślinie pojawiły się mszyce lub inni nieproszeni goście.

Decydując się na podlewanie roślin doniczkowych serwatką paszową warto zastosować preparat mocno rozcieńczony wodą. Nie używaj go częściej niż raz w miesiącu. Patent był już stosowany przez nasze babcie do ożywienia ozdobnego bluszczu, paproci i fikusów. Ogrodnicy zwracają uwagę, że serwatkę znacznie lepiej wykorzystuje się w ogrodzie.

Pomocnik w ogrodzie

Zwracają na to uwagę doświadczeni eksperci w pielęgnacji ogrodów serwatka jest uważana za nieocenionego pomocnika warzyw. Szczególnie lubią ten składnik kapusta, pomidory i ogórki. Jak stosować serwatkę, aby nie uszkodzić roślin? Najlepiej wylać go bezpośrednio na podłożełatwo wnikają w glebę i docierają do korzeni. Nie nadaje się do opryskiwania zdrowych liści i łodyg.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Regeneruje jelita, spala tłuszcz, działa przeciwnowotworowo. Świetny drink za kilka dolarów

Jogurt, którego data ważności minęła? Nie wyrzucaj go, ale wlej do doniczki z zamiokullem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *