Ogród zen: Ty też możesz mieć w domu ogród azjatycki w doniczce

Stwórz oazę spokoju we własnym ogrodzie zen

Kochasz ogród i spędzasz w nim czas nie tylko z konieczności, ale przede wszystkim z miłości do roślin i pielęgnacji ich? Nawet obecny król Wielkiej Brytanii ujawnił kiedyś, że według niego odchwaszczanie łóżek ma działanie lecznicze i to samo dotyczy zapracowanych umysłów wielu z nas. Ale co robić zimą?

Czy cieszysz się, gdy zaczynasz uprawiać warzywa i rośliny jednoroczne na parapetach lub wypatrujesz na zewnątrz pierwszych pąków na wierzbach? Dla ogrodników i wszystkich tych, którym brakuje kontaktu z zielenią i ziemią, przygotowano ogród zen. Dla tych, którzy nie lubią ogrodnictwa, może być ono również dość jałowe. Obydwa warianty mają świetne działanie terapeutyczne.

Ogrody zen wywodzą się z Japonii. Są miejscem kontemplacji i skupienia na minimalizmie z elementami natury ożywionej i nieożywionej. Możesz stworzyć miniaturową wersję ogrodu zen w swoim salonie, a wszystko, czego potrzebujesz, to kilka ładnych małych roślin, piasek i drobny żwirek lub kilka kamyków.

Źródło: YouTube

Japońskie ogrody zen

Zapewne zauważyłeś, że piasek jest zawsze sztucznie przygotowywany za pomocą grabi. Przypomina morze z głazami zamiast wysp. Każdy ogród ma zatem swoją własną historię, która z biegiem czasu może się zmieniać. Jeśli chciałbyś w pełni zanurzyć się w japońskim ogrodzie zen, to wiedz, że istnieje siedem zasad, które rządzą tworzeniem takiej przestrzeni. Oni są:

  1. Prostota (Kanso)
  2. Elementy naturalne (Shizen)
  3. Równowaga i Harmonia (Seijaku)
  4. Symbolika (Yugen)
  5. Asymetria (Fukinsei)
  6. Spokojny (Seiho)
  7. Zmienność (Mujo)

Twój ogród nie musi spełniać takich zasad, ale jeśli się nad nimi zastanowić, niektóre z pewnością są tego warte i w pełni opisują uczucia, jakie mamy z takiego ogrodu.

Mała wersja ogrodu, którą ludzie kupują do swojego mieszkania lub domu, może być nie tylko szeroką miską z piaskiem i roślinami, ale w najprostszej wersji po prostu ramką z piaskiem, kilkoma kamieniami i miniaturowymi grabiami. Już samo przesunięcie piasku, kształtowanie przestrzeni i zmiana wyglądu ogrodu działa uspokajająco, satysfakcjonująco i kreatywnie.

Istnieją zasadniczo dwa podejścia do tworzenia tego dekoracyjnie relaksującego elementu. Taki miniaturowy ogród zen albo ma dużo piasku, a właściciel maluje i kopie drobny piasek. W drugim przypadku jest to miniogródek w stylu azjatyckim dla tych, którzy nie potrafią oprzeć się zieleni, a gdy gdzieś znajdzie się wolny kawałek, to od razu czymś go obsadzają. Co można włączyć do mini ogrodów Zen?

Pintereście

Przepraszamy, ale osadzona treść nie jest już dostępna.

Co będzie potrzebne do ogrodu zen?

W zależności od tego, jakie rośliny chcesz zasadzić w ogrodzie, wybierz pojemnik. Odpowiednie są tace, szerokie miski i ramki lub pudełka na buty. Jeśli korzystasz np. z sagowca, który nie potrzebuje wody, to nie musisz martwić się o mniej wytrzymały materiał użytego pojemnika. Nadaje się do sadzenia różnych sukulentów, rozchodników, turzyc i turzyc lub sukulentów w piasku. Z pasjansów odpowiednie jest również pojedyncze, ładnie ukształtowane bonsai. Jeśli chcesz pobawić się na tej małej przestrzeni, zostaw bonsai w doniczce. Dzięki temu będzie mógł go przenieść zgodnie z Twoimi życzeniami.

Zdobądź bardzo drobny piasek do wypełnienia. Sprzedawany jest na wagę i jest bardzo tani, dlatego nie trzeba się obawiać wysokich kosztów. Grubość piasku powinna być mniejsza niż 1 mm, a głębokość warstwy powinna wynosić co najmniej 1,5 cm.

Umieść kamienie w piasku, jak chcesz. Mogą mieć różne rozmiary, kolory i struktury. W klasycznych ogrodach wykorzystuje się naturalne kamienie wystające z piasku. Z pewnością można wykorzystać także kamyki, kamienie płaskie lub kamienie półszlachetne.

Ogrody zen można uzupełnić nie tylko żwirem, ale także posągami. Popularny jest Siedzący Budda, ale także posągi wykonane z kamienia i minerałów. W Internecie lub w wyspecjalizowanych sklepach z pewnością natkniesz się na miniatury imitujące elementy azjatyckich ogrodów. Odpowiednie są również domy drewniane lub bambusowe, młyny wodne lub latarnie. Najważniejsze jest jednak posiadanie narzędzi do regulacji piasku.

Początkującemu w zupełności wystarczy szeroki pędzel do porównywania piasku, pęseta i patyk do malowania. Jeśli potrzebujesz lepszych narzędzi, możesz kupić małe drewniane grabie i kielnie, a także rzeźbione kulki, które tworzą dziwne kształty i niezwykłe ślady na drobnym piasku.

Powiązane artykuły

Źródła: magazynindoma.cz, drevostavitel.cz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *