W Chinach odkryto nowy gatunek jeża. Wygląda jak miniatura

Nowo odkryty jeż to piękne stworzenie – mniejsze i drobniejsze od swoich europejskich braci i sióstr. Można powiedzieć – miniaturowy. Większe oczy, krótsze igły i ciemniejsze ubarwienie naprawdę zadziwiły naukowców, ponieważ zaledwie pięć lat wcześniej w tym samym miejscu odkryto nowy gatunek jeża.

Zdjęcie: twitter.com/newscientist

Odkrycia tego dokonali naukowcy z Anhui Normal University w chińskim mieście Hefei. Nowy gatunek jeża – Mesechinus orientalis – zamieszkuje zarośla i lasy subtropikalne na wschodzie tego kraju.

Od dawna uważano, że jeże Mesechinus można spotkać wyłącznie w północnych Chinach oraz w przyległych częściach Mongolii i Syberii, dopóki naukowcy nie odkryli niewielkiej populacji tych zwierząt w XXI wieku w górach Gaoligong w prowincji Yunnan w południowych Chinach, powiedział Zhongzheng Chen z Uniwersytetu Anhui. – Ta populacja zamieszkująca góry Gaoligong została później opisana jako nowy gatunek.

Po przeanalizowaniu siedmiu z tych stworzeń, w tym próbek ich DNA, naukowcy doszli do wniosku, że należą one do gatunku, który nie został dotychczas opisany naukowo i który nazwali Mesechinus orientalis.

Ważyły ​​niecałe 340 g i mierzyły 18,8 cm średnicy. Nowy gatunek jeża, podobnie jak jego znani już bracia, prowadzi nocny tryb życia i żywi się owadami i owocami. Zapada także w stan hibernacji.

Na podstawie dotychczas odnotowanych liczebności nie uważa się go za gatunek zagrożony. W dwóch chińskich prowincjach, w których odnaleziono nowe osobniki, jest ich prawdopodobnie kilkaset.

Do tej pory na całym świecie odkryto jedynie 17 gatunków jeży. Od niedawna mieszka z nami 18 z nich.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Nie przeganiaj jeży. Ich wizyta jest ratunkiem dla ogrodu. Jak przyciągnąć zwierzę do swojej posesji?

Nie zapomnij o jeżu w swoim ogrodzie – radzi profesor Hričovský

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *