Czy Twój kot woli ciepłe jedzenie? Wyjaśnienie może zaskoczyć

Wiadomo, że idą własną drogą i że to my jesteśmy tu dla nich, a nie oni dla nas. Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych i powinniśmy dbać o ich zdrowie, m.in. zapewniając im zbilansowaną dietę. Jak zatem prawidłowo karmić nasze koty i czy karma, którą dla nich przygotowujemy, powinna być ciepła czy zimna? A może to w ogóle nie ma znaczenia?

Foto: Shutterstock/fantom_rd

Co powinien jeść kot?

Jedną z najpopularniejszych form żywienia kotów jest stosowanie specjalnych pasz przeznaczonych specjalnie dla tych zwierząt. Są dostępne na rynku karma sucha i mokra, a rodzajów do wyboru jest wiele – od smaku, rodzaju mięsa po składniki dobrane z myślą o kotach cierpiących na różne choroby.

Eksperci twierdzą, że powinniśmy podawać go kotom szczególnie mokra karmagdyż swoją konsystencją najbardziej przypomina karmę naturalną, która instynktownie jest nam najbliższa naszym kotom. Można jednak z powodzeniem zmieniać karmę mokrą i suchą.

Wysokiej jakości karma dla kotów powinna zawierać co najmniej 70% mięsa i nie powinno zawierać zbóż. Dlaczego? Układ trawienny kota nie jest najlepiej przystosowany do trawienia dużych ilości węglowodanów. Dorosły kot również nie powinien spożywać tej karmy mleko, ponieważ traci laktazę, enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy. Mleko należy podawać kotom już na bardzo wczesnym etapie życia – zaraz po urodzeniu.

Wybierając karmę dla kotów, zwróć uwagę na to, czy zawiera tauryna, aminokwas mający znaczący wpływ na pracę kociego serca.

Wiele osób zastanawia się również, czy ich kot powinien jeść surowe mięso. Surowe mięso nie zaszkodzi Twojemu kotu, o ile jest dobrej jakości i nie zawiera zanieczyszczeń.

Zdjęcie: Shutterstock/ketlit

Karma dla kotów – ciepła czy zimna?

Czy temperatura karmy dla kotów ma znaczenie? Oczywiście jeśli nie mówimy o skrajnościach, czyli bardzo gorącej lub bardzo zimnej karmie, nie odbija się to na ich zdrowiu. Dlaczego więc eksperci zalecają karmienie naszego zwierzaka częściej z ciepłym jedzeniem?

Wszystko zależy od naturalnych, zakodowanych instynktów kota. Ciepła, wilgotna karma o odpowiedniej konsystencji najbardziej przypomina karmę, na którą koty polują w naturze. Jeśli więc wyjmiesz jedzenie prosto z lodówki i od razu podasz je swojemu kotu, nie jest wykluczone, że zwierzę spojrzy na ciebie jedynie z kocim współczuciem.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

Czy twój kot śpi w tym miejscu? Ma dla Ciebie ważną wiadomość
Najlepsi przyjaciele kotów. Koty mają bzika na punkcie tych roślin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *