Niezwykły rekin z głębi filipińskiej plaży. Skrywał tajemnicę

Rekin wielkogębowy wyrzucony na jedną z filipińskich plaż. To niezwykle rzadki gatunek głębinowy. Naukowcy podają, że po raz pierwszy na świecie udokumentowano ciążę tego zwierzęcia.

Zdjęcie: Wikimedia Commons/OpenCage

W zeszłym miesiącu u wybrzeży Filipin odnaleziono rekina wielkogębowego – oprócz dorosłej samicy był też młody rekin. Eksperci zauważyli, że jest to odosobniony przypadek, ponieważ większe zwierzę było w ciąży. Dzięki temu eksperci udowodnili, że rekiny te są jajożyworodne.

Po wstępnych testach naukowcy odkryli, że wewnątrz samicy wykluwa się sześć młodych osobników, z których każdy ma kilkadziesiąt centymetrów długości. Zwierzęta odnaleziono 14 listopada w Dipaculao w prowincji Aurora w stanie Luzon.

Według Oceana.org samica miała około 5,6 m długości, a jej usta mogły mieć nawet 1,3 m. Zwierzęta zostały poddane wstępnym testom przez naukowców z Marine Wildlife Watch of the Philippines i Muzeum Narodowego Filipin. Muzeum stwierdziło, że okazy tak „przechowywane do dalszych badań i studiów”. W przyszłości powinny trafić do zbiorów muzealnych.

Niezwykły rekin z głębin

Rekina wielkogębowego odkryto dopiero w 1976 roku marynarze stacjonujący na okręcie amerykańskiej marynarki wojennej. Do sierpnia 2015 roku udokumentowano jedynie 102 osobniki tego gatunku.

Naukowcy donoszą, że rekiny te dokonują pionowej dziennej migracji kryla. W dzień zwierzę żyje w głębszych partiach oceanu (szacuje się, że może zejść nawet na głębokość 4600 m), nocą podpływa bliżej powierzchni. Żywi się także skorupiakami, meduzami i małymi rybami. Co ciekawe, rekiny te pływają z szeroko otwartymi pyskami, aby złapać pożywienie, a nazwa zwyczajowa pochodzi od ich dużych pysków.

To zwierzę ma długie i masywne ciało, które zwęża się ku tyłowi. W szczęce i żuchwie znajduje się około 50 rzędów bardzo małych i gęsto rozmieszczonych zębów. Na języku znajdują się małe, ostre zęby błony śluzowej.

Rekin wielkogębowy żyje w tropikalnych i subtropikalnych wodach Pacyfiku, Indii i Atlantyku. Dotychczas najwięcej osobników odnotowano u wybrzeży Filipin, Chin, Tajwanu i Japonii. Naukowcy uważają, że najbardziej udokumentowane rekiny tego gatunku to zwierzęta, które zaplątały się w sieci rybackie lub przypadkowo utknęły na mieliźnie. Rekiny wielkogębowe nie są niebezpieczne dla ludzi.

Redakcja Pasja w Tobie.

Powiązane artykuły:

W Meksyku znaleźli niezwykłego potwora morskiego z rozwidlonym językiem

W Australii jest ich już 78 milionów. Zdesperowani rolnicy próbują rozdawać zwierzęta za darmo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *